Ercan AKIN - İş Adamı"1981 yılından beri kendi iş hayatımı sürdürmekteyim. Yani 33 yıldır çalışmaktayım. Bu sürede dört ayrı sektörde faaliyet gösterdim. 1- Milli Eğitim sektöründe 8 yıl öğretmenlik, 2- Tarım ve hayvancılık sektöründe 15 yıl, 3- Tekstil sektöründe 12 yıl (yaklaşık 9-10 yıl ürettiğimi Avrupa’ya ihraç ettim), 4- Mermer sektöründe ise 11’inci yılımızı icra etmekteyiz. Bu sektörde 11 yıldır ihracat yapmaktayız.

Öğretmenlik mesleğimden sonraki ticari alandaki ilk işim olan yem, hububat ve gübre toptancılığına başlayışım çok manidardır. Düğünümüzdeki takılar, eşime nişanlı iken aldığım kolye ve evlenirken takılan yüzüğüm dâhil, satarak dükkân açtık. Sermayem o kadar az ki dükkânın badanasını ve yazıhanesini kendim yaptım. Badana yaparken eldiven kullanmadığım için parmaklarımı kireç yemiş ve parmaklarımdan birisinin neredeyse kemiği görünüyordu. Yine aynı şekilde Burdur’da ilk tekstil fabrikasını kurduğumda günlerce çocuklarımın yüzünü göremediğim oldu, çünkü fabrikadaki arızalardan veya benzeri sorunlardan dolayı sabaha karşı eve gidiyordum.

2003 yılında gazetede okuduğum bir haberden tekstil sektöründe 2005 yılında kotaların kalkacağını öğrenince daha önceden ilgi alanımda olan mermer sektörüne 2004 yılında ocak açarak başladım. Ocak çalışmalarını yürütürken mermer fabrikası inşaatına başladım. Bu arada günlük yaşantım şu şekilde yürüyordu; sabah tekstil fabrikası, öğleyin mermer fabrikası, öğleden sonra sefertasına işçiler için yemek koyup mermer ocağına gidiyordum. Gece 11 veya 12 gibi ocaktan çıkıp eve geliyordum. Fakat üzerim tozdan ve çamurdan görünmüyordu. Eşim kapıyı açtığında, kapının ışığı yandığında üzerimi silkeleyerek içeriye giriyordum. Bu durum cumartesi-pazar da dâhil 1,5 – 2 yıl devam etti. Çalışarak, azimle, sabırla, alın teriyle nasıl başarılı olunur bunu da ispat etmek istiyordum.

Gelelim maddi duruma; parmağındaki yüzüğü dahi satarak sermaye edinen bir kişide ne kadar sermaye gücü olur belli. Arkamda sermaye sahibi ana-baba yok, atadan dededen kalma satıverecek miras yok. 2004, 2005 ve 2006 yıllarında işlerim kötü gidiyor. Para sıkıntısı hat safhada. Sıkıntıdan zaman zaman burnum kanıyordu ve psikolojik sıkıntılar yaşıyordum. Fakat bu safhadan önce vermiş olduğum sözleri yerine getirmenin gururunu ve sevincini yaşıyordum. Bu sözüm neydi? Burdur’da kazandığımı Burdur’da yatırıma dönüştüreceğim sözünü defalarca vermiştim. Yaptırdığım minarelerin, katkıda bulunduğum hastane, okul, cami, çeşme, köylerde çeşitli inşaatlara yaptığımız hayırların sayısını bilmiyorum. Burdur milliyetçisi olmakla ve Burdur’da doğup Burdur’da doyan sanayici olmakla gurur duyuyorum. Bu mücadele ile devam ederken yavaş yavaş işlerimi yoluna sokmaya başladım. Ar-ge yaparak tekstil fabrikası, mermer fabrikası ve mermer ocağı dâhil üç işletmenin gücüne güç kattım. 2014 Eylül sonu itibariyle son 10 yılda Akın Mermer ve Aytaş Akın Mermer şirketlerimden toplam 94.503.661,79$ (doksan dört milyon beş yüz üç bin altı yüz altmış bir nokta yetmiş dokuz dolar) ihracat yaptım. Şu an ek tesisimizin faaliyete geçmesi halinde Türkiye’nin en kapasiteli bej üreten fabrikası konumuna ulaşacağız.

ERCAN AKIN FEN LİSESİ:
1980’li yıllarda öğretmenlik yaparken televizyonlarda iş adamlarının yaptırmış olduğu okulların açılış törenlerini hayranlıkla izliyordum. Bu duruma gıpta ediyordum. Diyordum ki inşallah bir gün ben de bu duygu ve düşünceleri, ruh halini yaşarım diye dua ediyordum. Hem dünya hem ahiret için yatırım yapmanın hazzını yaşamak istiyordum. İlimiz için en büyük eksiklik Fen Lisesi idi. Çocuklarımda bu eksikliği çok yaşadım. Daha sonra başta sayın milletvekilimiz Bayram Özçelik ve dönemin ilgili kurumları olmak üzere bakanlıktan uğraşarak Fen Lisesi iznini kopardık. Ben yaptıracağım dedim. Çünkü en büyük hayalimdi. O zamanlar maddi durumum çok müsait değildi. Ama gerekirse Fen Lisesi için tekstil fabrikasını satarım diye hesap yaptım. Sayın Başbakan, Bakan, Vali ve Belediye Başkanı dâhil protokol yaptık. Fen Lisesi dışında başka amaç için kullanılamaz şartı koyduk. Allah nasip etti 2011 yılı yazında temel atma töreni ile inşaata başlayarak 2012 yazında 11 ayda okulumuzu teslim ettik.

Amacım Burdur‘daki kısır döngüyü kırmaktır. Nitekim yavaş yavaş bunun gerçekleştiğini düşünüyorum. Hayırseverlere, yatırımcıya, sanayiciye ve esnafımıza destek olmamız ve teşvik edici olmamız gerekir. Benim yegane amacım Burdur milliyetçiliği adına, ilime faydalı olabilmek ve hayır duaları almaktır.


                  Ercan AKIN
AKIN MERMER VE AYTAŞ AKIN MERMER
           Yönetim Kurulu Başkanı